Tanrı'nın Daveti

Size iman ettikten sonra yaşadığım deneyimlerimi yazdım. Rab ile ilişki içinde olan imanlı bir kardeşiniz olarak adım adım Kutsal Ruh ve Tanrı’yla olan bağları nasıl güçlendiririz, ayetlerle bunun yolunu göstermek istiyorum. Sizlerden isteğim ayetleri okuduğunuzda, benim yaptığım gibi Tanrı’ya size ne anlatmak istediğini sorun. Kendi kendinize, bu ayetlere yaşamınızda ne kadar yer verdiğinizi, sorgulayın.


Türklerin bir sözünü çok severim; bana arkadaşını göster sana kim olduğunu söyleyeyim.

Kendim için hiç şüphe duymadan diyebilirim ki benim en yakın dostum Kutsal Ruh ve Tanrı’dır. Tanrı sözlerini hayatıma yerleştirdikçe en büyük sırdaşım ve dostum Tanrı olmaya başladı. Arkadaşım yavaş yavaş beni değiştirdi, güçlendirdi. O’nun sayesinde kendimi hiç yalnız hissetmedim, evime her misafir olduğunda mutluluk beni sardı. Her hata yaptığımda sevgi ile beni uyardı. Gerçek bir dost gibi anlattıklarımı yargılamadan doğru yolları gösterdi. Her düştüğümde elimi tuttu ve kaldırıp üzerimi temizlememe yardım etti.


1. Dost Arkadaş


Yakup 4:8 “Tanrı’ya yaklaşın, O da size yaklaşacaktır.”


Yaratıcımız bizi çağırıyor, dost olarak. Yalnız varlığımızı değil, bizimle içten bir ilişki kurmayı istiyor.


Tanrı’nın bizi davet ettiğini bilmemiz lazım. O’nu başkalarının vasıtası ile tanımak doğru değildir. Ayetlere baktığımızda Tanrı’nın davetinin kişisel olduğunu görürüz. Tanrı, sizi yaklaştırsınlar demedi, yaklaşın dedi.


2. Tanımak


Mısırdan çıkış 7:16 “ve ona de ki, ‘Halkımı salıver, çölde bana tapsınlar, demem için İbraniler’in Tanrısı Rab beni sana gönderdi. Ama sen şu ana kadar kulak asmadın. “


Tanrı halkının onu tanımasını istediği için Mısır’dan çıkardı. Öğretilerde bunu hep göz ardı ediyoruz. Bana göre ilk buyruk onu tanımak yani onunla zaman geçirmektir. Bizler iman ettikten sonra hep aynı hataları yapıyoruz, kişisel tanımak yerine bol bol vaaz dinliyor, başkalarının Tanrı ile olan ilişkisinin tanıklığını yapıyoruz. Tanımadan ve sevgisini anlamadan hizmet etmeye ve armağanlara yani vaat edilenlere odaklanıyoruz.


Mısırdan çıkış 20:18-19 “Halk gök gürlemelerini, boru sesini duyup şimşekleri ve dağın başındaki dumanı görünce korkudan titremeye başladı. Uzakta durarak 19 Musa’ya, “Bizimle sen konuş, dinleyelim” dediler, “Ama Tanrı konuşmasın, yoksa ölürüz.”


Ben bu ayettekileri zengin bir babanın şımarık çocuklarına benzetiyorum. Çocuk; baba ile hiç zaman geçirmez baba çağırdığında çocuğun hep işi vardır. Çocuk ancak babanın imkanlarından yararlanmak istediğinde babasının yanına gider ama huyunu ve nasıl isteyeceğini bilmediği için istediğinin tamamını alamayacaktır. Araya başkalarını aracı yapmak zorunda kalacaktır.


Biz göklerdeki babam diyoruz. Bizimle konuşuyor. Şahsen O benim babam benimle nasıl konuşur ancak ben bilirim. Onunla arama artık kimsenin girmesine izin vermiyorum, tövbelerim, isteklerim, şükürlerim ve dualarım onunla benim aramda çok özel ve çok güzel bir tat. Vaat edilen O tadı tatmanızı dilerim.

Efesliler 1:17 “Rabbimiz İsa Mesih’in Tanrısı, yüce Baba, kendisini tanımanız için size bilgelik ve vahiy ruhunu versin diye dua ediyorum.”


Rabbim İsa Mesih’in Tanrısı, yüce babam seni tanımamız için, bize bilgelik ve vahiy ruhu versin diye dua ediyorum. Amin.


3. Tanrı Konuşuyor


1 Korintliler 12:2-3 “Biliyorsunuz, putperestken şöyle ya da böyle saptırılıp dilsiz putlara tapmaya yöneltilmiştiniz. “


Çok üzülerek söyleye bilirim ki bunca ayet ve tanıklığa rağmen Tanrı’yla konuşmaya çalışmıyoruz. Bizimle beraber olmak isteyen bir Tanrı’ya sahibiz.


Mısırdan çıkış 3: 1-7 “2 RAB’bin meleği bir çalıdan yükselen alevlerin içinde ona göründü. Musa baktı, çalı yanıyor, ama tükenmiyor. 3 “Çok garip” diye düşündü, “Gidip bir bakayım, çalı neden tükenmiyor!” 4 RAB Tanrı Musa’nın yaklaştığını görünce, çalının içinden, “Musa, Musa!” diye seslendi. Musa, “Buyur!” diye yanıtladı. 5 Tanrı, “Fazla yaklaşma” dedi, “Çarıklarını çıkar. Çünkü bastığın yer kutsal topraktır. 6 Ben babanın Tanrısı, İbrahim’in Tanrısı, İshak’ın Tanrısı ve Yakup’un Tanrısı’yım.” Musa yüzünü kapadı, çünkü Tanrı’ya bakmaya korkuyordu. 7 RAB, “Halkımın Mısır’da çektiği sıkıntıyı yakından gördüm” dedi,”


Yukarıda yazıldığı gibi Musa işini bıraktı, tanrıya yöneldi ve onu duyabildi. Merak ediyorum da dikkat etmeseydi, işini bırakmasaydı ne olurdu. Musa, fırsatı kaçırabilir, Tanrı’yla tanışmayabilirdi. Ayrıca, fark ettiyseniz Tanrı, kendini tanıtırken dostlarının isimlerini tek tek söylüyor. Siz hiç Tanrı’nın kendisini sizin adınızla tanıttığını hayal edebiliyor musunuz? Açıkçası ben, “ben Filiz’in Tanrısıyım,” dediğini hayal ettikçe heyecanlanıyorum.


4. Zor Anlarda


Markos 6:47-48 “Akşam olduğunda, tekne gölün ortasına varmıştı. Yalnız başına karada kalan İsa, öğrencilerinin kürek çekmekte çok zorlandıklarını gördü. Çünkü rüzgar onlara karşı esiyordu. Sabaha karşı İsa, gölün üstünde yürüyerek onlara yaklaştı. Yanlarından geçip gidecekti.”


Zor anda öğrenciler ona seslendi. Tanrı zorlayıcı değildir, onunla beraber yürümek için davet etmemiz lazım. Tanrı, çoğunlukla O’na dönecek kadar aç olmamızı bekler.


Markos 6:50 ““Cesur olun, benim, korkmayın!” dedi. 51 Tekneye binip onlara katılınca rüzgar dindi.”


Sana ihtiyacımız var, dersek ve kontrolü ona bırakırsak bize her zaman, ‘cesur olun, benim, korkmayın.’ Der.


1 Samuel 3:4 “RAB Samuel’e seslendi. Samuel, “Buradayım” diye karşılık verdi.”


Rab, Samuel’e üç kere seslendi. Samuel, Rabbi tanımadığı için anlamadı. Anladığı zaman ise hazır bir şekilde, tam bir itaat ile “konuş, kulun dinliyor.” diye yanıt verdi.


Dua etmeliyiz, her an onun sesini duymak ve anlamak için onu tanımalı ve hazır durumda beklemeliyiz. Ben kutsal kitap okuduktan ya da duadan hemen sonra sessizce arkaya yaslanırım çoğu zaman, ‘konuş Tanrım, kulun seni dinlemeye hazır.’ derim. Bazen ayetlerle, bazen de hissederek O’nu dinlerim.


1 Samuel 3:10 “RAB gelip orada durdu ve önceki gibi, “Samuel, Samuel!” diye seslendi. Samuel, “Konuş, kulun dinliyor” diye yanıtladı.”


Kaçırmayın, onu başkalarından değil kendiniz tanıyın, onunla olan kişisel ilişkinizi geliştirin. Zor zamanlarımızda onu duymaya ihtiyacımız var. Ruhsal savaşımızda onun yanımızda olmasına ihtiyacımız var. Hizmet ederken onun bizden ne istediğini, nerede ne yapmamız gerektiğini göstermesine ihtiyacımız var.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tanrı'da Yerimiz

Her birimiz geçmişte farklı deneyimler yaşadık ve Tanrı bu deneyimlere göre bizi farklı yollarda şekillendirdi, donattı.