Diken

2 korintliler 12;7-10 “Aldığım vahilerin üstünlüğü ile gururlanmayayım diye bana bedende bir diken, beni yumruklamak için şeytanın bir meleği verildi. Gururlanmayayım diye, bundan kurtulmak için Rab be üç kere yalvardım. Ama O bana “ lütfum sana yeter çünkü gücüm güçsüzlükte tamamlanır” dedi. İşte, Mesih in gücü içimde bulunsun diye güçsüzlüklerimle sevinerek daha çok övüneceğim. Bu nedenle Mesih uğruna güçsüzlükler, hakaretleri, zorlukları, zulümleri ve darlıkları sevinçle karşılıyorum. Çünkü ne zaman güçsüzsem, o zaman güçlüyüm.”


Ne zaman güçsüzsem o zaman güçlüyüm. Bu iki zıt kelime nasıl birbirini tamamlar? Çok açık; dikenler batmaya başladığında, şeytan kulağımıza fısıldadığında; hemen Tanrı’yı ararız, Tanrı’yla konuşma ihtiyacı duyarız. Neden böyle olduğunu sorgularız.


Ben, iman yaşamımda sık sık dikenlerimi çıkartmak ve şeytanı susturmak zorunda kaldım. Bu benim için çok güzeldi her düşüşte daha çok Tanrı’yı tanımış ve onunla paydaşlık yapmış bir şekilde kalktım. Dikenler, benim için sıkı bir askeri eğitimdi, bu eğitimlerimde Tanrı sözlerinin etkili bir silah olduğunu deneyimledim. Şeytan korku saldığında, Tanrı sözlerinin nasıl teşvik verdiğini ve lütufla dolu olduğunu gördüm. Tanrı’nın lütfuyla dolduğumda kendimden Eleştiriyi ve gururu attım. Artık biri bana sıkıntılarını anlattığında tanıdık geliyor ve hemen yaşadıklarımı paylaşıyorum. Savaşa hazır, korkusuz ve kumandanıma sonuna kadar sadık; ruhsal bir asker oldum.


Ruhsal silah, dualarımızdır; cephane de tanrı sözleridir. Bu zamanlarda nasıl dua ettiğimi size biraz göstermek istedim. Bana göre, etkin olan kendi sözlerimizle değil Tanrı sözleri ile edilen dualardır.


Örnek dua

[2 Korintliler12;7-10] Rab dikenlerimden, sıkıntılarımdan, korkularımdan kurtulmak için sana yalvarıyorum. Rab, senin sözlerini kabul ediyorum, senin lütfun bana yeter çünkü gücün benim güçsüzlüğümde tamamlanır. İşte, Mesih’in gücü içimde bulunsun diye güçsüzlüklerimle sevinerek daha çok övüneceğim. Bu nedenle Mesih uğruna güçsüzlükleri, hakaretleri, zorlukları, zulümleri ve darlıkları sevinçle karşılıyorum. Çünkü ne zaman güçsüzsem, o zaman güçlüyüm.[1 Selanikliler 5;18] Her zaman sevineceğim, her durumda şükredeceğim. Çünkü Tanrımın benim için Mesih İsa’da isteği budur.[İbraniler 12:3] her zaman yorulup cesaretimi yitirmemek için, günahkarların bunca karşı koymasına katlanmış olan Meshimi düşüneceğim. [Mezmurlar 143;8] Sabahları Rabbim duyur bana sesini çünkü sana güveniyorum. Baba, gideceğim yolu bildir çünkü duam sanadır.[Mezmurlar 143:10] Bana istemini yapmayı öğret çünkü Tanrımsın benim, senin iyi ruhun düz yolda bana öncülük etsin.[Mezmurlar 142:1-2-3]Yüksek sesle yakarıyorum Rabbime, yüksek sesle Rabbe yalvarıyorum. Diz çöktüm, önüne döküyorum zorluklarımı, önünde anlatıyorum sıkıntılarımı. Bunalıma düştüğümde gideceğim yolu sen bilirsin. Göster bana yollarımı.[Mezmurlar 68:19]Her gün sunacağım yüklerimi Rabbe, bizi kurtaran Tanrı’ya övgüler olsun.[Mezmurlar 27:5] Biliyorum Tanrım, sen kötü günümde beni çardağında gizleyecek, çadırının emin yerinde saklayacaksın, yüksek bir kayanın üzerine çıkaracaksın beni.[Mezmurlar 56:10-11]Sözünü övdüğüm Tanrı’ya, sözünü övdüğüm Rabbe güvenirim ben, korkmam;[Mezmurlar 56:13] Çünkü ruhumu ölümden kurtardın, ayaklarımı tökezlemekten korursun; her zaman yaşam ışığında, Tanrı huzurunda yürüyeceğim.[Matta 11:28-30]Rabbim, ‘ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar; bana gelin’ diyensin işte sana geldim. Bana rahatlık verirsin. Senin Boyunduruğunu yüklenip, senden öğrenmeyi seçiyorum. Çünkü sen yumuşak huylu, alçakgönüllüsün. Böylece canımı rahata kavuşturursun. Yükümü hafifletirsin.[Efesliler 1:21-22] Göklerdeki babam, İsa’yı bütün yönetimlerin, hükümranlıkların, güç ve egemenliklerin; yalnız geçmiş çağda değil, bütün çağda da anılacak bütün adların çok üstüne çıkardın. Her şeyi ayakları altına sererek O’na bağımlı kıldın. O ‘nu her şeyin üzerinde baş olmak üzere O’na inananlara verdin. Ben de bütün sıkıntılarımı Rab İsa’ya bağlıyor ve bütün yanlışlıklarımı beni satın aldığın kanınla yıkıyorum. Tek bir şey bilmeye kararlıyım, Tanrım beni çok seviyorsun ve ben seninim, biliyorum her durumda beni koruyacaksın ve Rabbim her ne olursa olsun sana şükredeceğim, hayatımda bütün övgüler ve onur senindir Amin.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Çeşit Çeşit Tanrı

Sevgimizi onun sevgisi ile karşılaştıralım. İçimizdeki boşluğu onun sözleri ile dolduralım.

Rabbin Sofrası

Rabbim sana teşekkür ederim. Her sana kollarımı açtığımda, kendimi sana sunduğumda beni varlığınla doldurduğun ve beni onurlandırdığın için.

© 2021 sozumuzvar.com