2- Tanrı ile Beraber Affetmek

Hayatıma geri dönüp baktığımda benim kalbimi en çok bağ kurduklarım kırabiliyor.


Affetmeyi başarmadan önce şunu fark ettim; yatıp kalkıp onların bana yaptıklarını hatırlıyorum. Onlara bir şey olmamasına rağmen bana bir şey olduğunda Tanrı’ya kızıyordum. Onun adaletini sorguluyordum. İçim hep mutsuzdu çünkü farkında değildim.

Ben her hatırladığımda bağ daha da güçleniyor, benim karakterim katı ve sertleşiyor, sinirli, hastalıklı bir hal alıyorum. Bu durumlarda şeytanın en çok başvurduğu bir yalan aklımıza gelir: “O affedilmeyi hak etmiyor, sen affedersen suçlarından kurtulacak.” Kocaman yalan!


Onu affetsen de affetmesen de suç baki. Yaratanın işine karışmamak lazım, affettiğin zaman sen özgür kalacaksın. Bunların cezası ne diye düşünmeyi bırakacaksın. Asıl o zaman onlardan uzak kalmayı başarabilirsin. Nefret veya sevgi, ikisi de güçlü bir bağdır.


Affettiğinde nefret bağını kesmiş olacaksın. Her şeyden önemlisi dua ettiğinde sence hangisi daha doğru?


*Tanrım, ben onların bana yaptıklarını bağışladım, sende beni bağışla, beni yenile, içime esenlik ver.


Ya da


*Tanrım, onların kötülüklerini cezalandır, hakkımı aldığımı göreyim, sonra ben kötülük ettiysem beni bağışla, beni yenile, içime esenlik ver.


Sürekli kızgın ve nefret dolu bir insanın bana göre o kötülerden zamanla bir farkı kalmaz.

Ben çok düşündüm: Bana bunu yaptılar, bana şunu yaptılar, hep düşündüm. Elimde olmadan hep üzüldüm. Ama karşı taraf yaptığı kötülükle huzur içinde uyudu. Ben ne bir adım ileri gidebildim ne de öcümü alabildim çünkü ruhum izin vermedi.

Güzel kardeşim şöyle dua etsen huzur bulacaksın:


“Şu anda Tanrım, nefretlerim benim yüküm ve kaldırmam bazen çok zor, sen benim yükümü kaldır. Tanrım, babam, ben onları affetmeyi, bereket almayı seçiyorum. Sende beni affet, bereketle. Tanrım, senin işine karışmaktan vazgeçiyorum. Sen adaletlisin ve merhametlisin, hayatımı senin önüne koyuyorum. Senin isteğin neyse o olsun . Amin.”


Lütfen dene, denemesen de düşün. Çok özür dilerim belki çok bilgiçlik tasladığımı düşünüyor olabilirsin, belki bundan dolayı bana kızdın. Bende farkındayım, çocuklarıma hep üç öğüdüm olur.


* Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma.

* Biliyorum söylemek kolay, uygulamak çok zor.

* Tanrı’dan yardım iste, onunla beraber yapılan her şey kolay.


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

1- İlk Denemem (Buyruk)

Her Pazar kiliseye gidiyorum, doğduğum şehir Ankara’ya gelmişim, Rab ile tanıştıktan sonraki bir buçuk yılım...

© 2021 sozumuzvar.com