Çeşit Çeşit Tanrı

İman için akıl ve ruh savaşırken ruh kazanırsa iman işler, güçlü olur ve insanı değiştirir. Akıl kazanırsa gücü sınırlı olur, değişim göstermez. Düşünün, her şeyi yaratanı kendi aklımızda çözüyoruz. Oysa bizim sınırlarımız, bağımlılıklarımız var. Alkolü seven bir insan, bırakmamak için çeşitli sebepler öne sürer ve kendini bu inandırır. Tanrıyı da benliğimizde şekillendirirsek çeşit çeşit Tanrı ortaya çıkar.


Kiminin Tanrısı ne yaparsan yap affeden, günahının sonuçları olmayan bir dünya yarattı. Kiminin Tanrısı sürekli sana küsen, suçun yüzünden acı çekmene hastalanmana izin veren… Kiminin Tanrısı eylemlere bakan, sen ne yaparsan o kadar alabileceğin bir Tanrı…

Çeşit çeşit öğreti, çeşit çeşit İsa…


İsa'nın yaşamına bakınca anlıyorum. O dua etti, üzüldü, öfkelendi, sınandı.

Neden dua etti? O Tanrıydı zaten, babası ile ilişkisi tamdı. Neden acı çekti, Onun için geldiğini, başlangıcı ve sonucu biliyordu. Sınandı, şeytan sınadı şeytan bu yaparken kaybedeceğini biliyordu.


Bütün bu soruları sorup durdum, aklıma değil ruhuma. Nasıl mı? İsa'nın yaptığı gibi dua ederek, Rabbin sözlerine bakarak… Sürekli okuyunca çözdüm.


Ben sınav zamanı ne yapacağımı biliyorum, öfkelenince ne yapmalıyım, acı çekince ne yapmalıyım. Tanrım bizzat kendi yaparak bana gösterdi.


Aynı zamanda; bütün bunlardan farklı olarak kendimi çok zengin hissedersem ne yapmalıyım onu da gösterdi, O her yönden zengindi.


O ne yaptı; her fırsatta babasına koştu alçak gönüllülükle, hiçbir şey bilmiyormuş gibi babasına sordu, onu dinledi.


Her ne durumda olursak olalım her fırsatta ruhumuz onun ruhuyla konuşmaya çalışsın. Sevgimizi onun sevgisi ile karşılaştıralım. İçimizdeki boşluğu onun sözleri ile dolduralım.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Diken

Ne zaman güçsüzsem o zaman güçlüyüm. Bu iki zıt kelime nasıl birbirini tamamlar.

Rabbin Sofrası

Rabbim sana teşekkür ederim. Her sana kollarımı açtığımda, kendimi sana sunduğumda beni varlığınla doldurduğun ve beni onurlandırdığın için.

© 2021 sozumuzvar.com